pozadie mobil v rukách

Potrebujem pri podnikaní partnerov a peniaze?

calendar
Podnikanie

Zdieľať:

Potrebujem pri podnikaní partnerov a peniaze?

Túžba po partnerovi pri podnikanú je motivovaná snahou podnikateľa po znížení jeho vlastnej zodpovednosti za výsledok a rozložení rizika vyplývajúceho z podnikania medzi viacero hláv.  Jeden postreh na úvod. Spoločný podnik s partnermi zakladajú omnoho častejšie neskúsení a začínajúci podnikatelia ako tí, ktorí začínajú svoj 2. alebo 3. podnikateľský pokus.

Hlavným dôvodom prečo ľudia vstupujú pri podnikaní do partnerstva je strach. Konkrétne strach byť podnikateľom, strach, že sa veci nepodaria tak, ako ich plánujeme. Strach že plánované veci nezvládneme, strach že urobíme chybu, že zostaneme sami pred množstvom problémov.

Jeden z úspešným podnikateľov povedal: „Je lepšie začať sám, ak viete zniesť ten tlak“. Tiež je známe príslovie: „Na biznis je jeden málo a dvaja veľa“. Faktom je, že partnerstvo s iným ľadmi pri podnikaní je vždy komplikované. Zbavuje vás rýchlosti v rozhodovaní a berie veľmi veľa energie. Na druhej strane, iba málokedy očakávajú partneri od seba to isté. Mohli by sme povedať, že na partnerstve je najnebezpečnejšie najmä to nevypovedané. 

Keďže túžby a hodnoty o ktorých sme hovorili na v našom článku Ako súvisí podnikanie s vašimi hodnotami a túžbami? t. j.žiť na plno, byť milovaný (úspešný), byť zdravý (nesmrteľný) sú prítomné u každého jedinca vždy v inom pomere, je zrejme neodvrátiteľné, že skôr alebo neskôr nastane medzi partnermi konflikt v názoroch, očakávaniach, štýle riadenie rastu alebo riešenia krízy. 

Ľudia radšej plačú spoločne, než by sa smiali v samote. V podnikateľskom svete existuje veľké množstvo promiskuitných partnerov, ktorí nadväzujú a vstupujú do veľkého množstva spoločných podnikateľských podnikov. Aj z tohto dôvodu je potrebné sa vždy opýtať samého seba, na čo v skutočnosti partnera potrebujete a či nie je možné jeho úlohu resp. pridanú hodnotu získať inak ako tým, že z neho urobíme spoločníka vo vašej spoločnosti.

Partnera v podnikanú je treba chápať ako zdroj. Či už v podobe pracovného alebo finančného zdroja. A skutočný podnikateľ vie, že partner ako zdroj má dve slabiny: 

a) je najdrahší zo všetkých zdrojov (niečo ako 22% pôžička) a po druhé je to zdroj 

b) ktorý môže ochromiť vašu činnosť. 

Mohli by sme povedať, že je to veľmi drahý a nikdy nezaplatiteľný úver s vysokými úrokmi a prakticky nekonečnou istinou. Na začiatku partner veľa nestojí, je najlacnejším a prakticky najdostupnejším riešením vašej situácie. Hovorí, že pomôže, zaplatí, nebude konfliktný, chápe vaše ciele a metódy. Bohužiaľ štatistika je neúprosná a odhaľuje, že v mnohých prípadoch problémy nastanú už v priebehu prvých rokov podnikania.

Zvážte, čo Vám partner v podnikaní prináša a zvážte aj nasledovné alternatívne možnosti:

  1. potrebujete peniaze – choďte do banky
  2. potrebujem pomocníka – prijmite zamestnanca
  3. potrebujete odborníka – nájdite si subdodávateľa 
  4. niečomu nerozumiete – nájdite si poradcu, kouča, mentora
  5. bojíte sa zlyhania – pousilujte svoju sebadôveru  

V podnikaní sa často objavuje pocit osamelého vodcu. Áno, rozhodovanie, velenie, riadenie, organizácia, držanie kormidla znamenajú veľmi často samotu a prevzatie osobnej zodpovednosti (pozn. prečítajte si  náš článok Ako zistím, či sa môže zo mňa stať podnikateľ?. Pokiaľ sa rozhodnete podnikať a chcete sa vyhnúť nekompromisnej štatistike, ktorá hovorí, že do 4 rokov skrachuje  95% podnikateľov, tak by ste sa o svoj podnik, svoje ciele, svoju zodpovednosť nemali deliť. 

Nie zo sebectva, ale preto, že viete, že za partnera budete musieť v budúcnosti zaplatiť vysokú cenu za úvodný okamih slabosti pri jeho prijatí.  Väčšina úspešných podnikateľov vám mimo kamier potvrdí, že do podnikania je omnoho ľahšie sa pustiť, ak ste sami. Nie preto, že by ste neboli dobrí spoločníci alebo ľudia, ale preto, že všetko čo vám môže partner priniesť, môžete získať aj iným a často aj kvalitnejším spôsobom prostredníctvom iných ľudí. 

Schopnosť viesť svoje podnikanie samostatne nie je len prejavom vašej zrelosti, ale je to súčasne aj najflexibilnejší spôsob riešenia problémov, ktoré vás budú pri podnikaní stretávať a skúšať. Rýchlosť v procese podnikateľského rozhodovania je najdôležitejším faktorom vášho úspechu. S partnermi sa tejto výhody vedome vzdávate a naviac vedome sabotuje schopnosť presadiť vašu individuálnu podnikateľskú víziu, intuíciu, zmysel a štýl, teda hodnoty ktoré sú pre váš osobný úspech v podnikaní kľúčové. Kolektívna intuícia a kolektívny štýl riadenia neexistujú.

Čo sa udeje po uhradení ceny konzultácie?

  • check Budete kontaktovaný do 24 hodín skúseným špecialistom sa na oblasť zmlúv o dielo
  • check Po analýze vášho prípadu vám špecialista zodpovie vaše otázky, poradí vám ako najlepšie prípad riešiť a identifikuje riziká, ktoré je nutné minimalizovať
  • check Špecialista skontroluje vaše podklady, vypracuje potrebné zmluvy a podania, vyhotoví reklamácie vád, prípadne vás bude zastupovať na súde